وبلاگ

چرا استفاده از الکل ضدعفونی(سفید) جهت پاک سازی تخته وایت برد خطرناک است؟

چرا استفاده از الکل ضدعفونی(سفید) جهت پاک سازی تخته وایت برد خطرناک است؟

اگر کمی در مورد بهترین روش‌های پاک کردن وایت برد جستجو کنید، به احتمالِ زیاد در بالای فهرست، الکل را خواهید یافت. تصور اشتباهی وجود دارد که پاک کردن وایت برد با الکل بلامانع است؛ در اینجا اعلام می‌کنیم که این تصور از پایه غلط است. در واقع، ما اولین نفراتی خواهیم بود که تأیید می‌کنیم، الکل سفید برای پاک کردن وایت برد، عملکردی عالی دارد، اما وقتی صحبت از حفظ کیفیتِ تخته باشد، این محلول، بدترین گزینه‌ی موجود است.
برای پِی بُردن به علت آن، باید نحوه‌ی کار وایت برد را بررسی کنیم. ماژیک‌های مخصوص وایت برد با یک پلیمر سیلیکُنیِ روغنی ساخته می‌شوند که عمدتاً از آن به عنوان یک عامل رهاسازی یاد می‌شود، که مانع از پخش شدن جوهر بر روی سطح وایت برد خواهد شد. رنگ‌دانه‌های رنگی، رنگ جوهر را تشکیل می‌دهند و مایع حلال، رنگ‌دانه‌ها و پلیمر را در خود حل می‌کند، این سه جزءِ تشکیل دهنده‌ی ماژیک، با هم ترکیب شده و در یک مخزن، از جنس پلی‌استر ذخیره می‌شوند؛ این کار به حفظ جوهر، در محفظه‌ی ماژیک کمک می‌کند. هنگام تماس جوهر با سطح تخته، حلال تبخیر می‌شود و تنها رنگ‌دانه و پلیمر باقی می‌مانند. در این مرحله، رنگ‌دانه و پلیمر، اساساً دو لایه‌ی مجزا هستند و رنگ‌دانه بر روی پلیمر قرار می‌گیرد. هنگام پاک کردن تخته، رنگدانه پاک می‌شود اما پلیمر بر روی سطح باقی خواهد ماند.
امروزه وایت‌بردها، به عنوان تخته‌هایی غیر متخلخل معرفی می‌شوند، به این معنی که جوهر نمی‌تواند به طور مستقیم به سطح تخته نفوذ کند. بخشی که تخته را غیر متخلخل می‌کند، یک روان‌کننده‌ی روغنی است که لایه‌ی بیرونی تخته را تشکیل می‌دهد. هنگامی که جوهر با سطح تماس پیدا می‌کند، پلیمر فوراً به لایه‌ی بیرونی می‌چسبد. این امر، تنها امکانِ پاک کردنِ رنگ‌دانه‌های رنگی را فراهم می‌کند. اگر سطح روان‌کننده‌ی تخته کیفیت خود را از دست بدهد و شروع به خراب شدن کند، پلیمر و رنگ‌دانه‌ها بر روی سطح تخته باقی می‌مانند. نبود یا کمبود روان‌کننده، علت اصلی باقی ماندن علامت‌هایی [شبه‌مانند] پس از پاک سازی بر روی وایت برد است.

اما همه‌ی این‌ها چه ارتباطی با الکل دارد؟

الکل لایه‌ی روان‌کننده‌ی وایت برد شما را تخریب می‌کند. بله درست است، بُردِ شما بدون لکه به نظر می‌رسد، اما پس از استفاده‌ی دائمی از آن، به تدریج توانایی خود را برای پاک شدن از دست خواهد داد. به تصویر زیر نگاهی بیاندازید: در ابتدا، شما تصویر وایت بردی را مشاهده می‌کنید که ما چند ماه پیش از یک مشتری دریافت کردیم که ادعا می‌کرد دیگر تخته را نمی‌توان پاک کرد. پس از اندکی تحقیق، ما متوجه شدیم که از این برد در یک مرکز بهداشتی استفاده می‌شده و به طور منظم برای ضدعفونی کردن، سطح آن را با الکل تمیز می‌کرده‌اند. زیر این تخته، برد دیگری قرار دارد که با محلولِ مخصوص پاک کردن وایت برد پاک شده است.

آیا واقعا، مطلبی برای توضیح باقی می‌ماند؟

برای پاک سازی تخته‌ی خود، به جای استفاده از محلول‌های دارای پایه‌ی الکلی، حتما از تخته پاک‌کنی استفاده کنید که علاوه بر پاک کننده بودن، روان‌کننده نیز باشد. این محلول‌های پاک کننده اطمینان می‌دهند که تخته‌ی شما از هر گونه لکه عاری مانده و لایه‌ی خارجی تخته، برای مصارف طولانی مدت روغنی باقی بماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *